*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Babolat RBEL Power Pickleball Paddle is perfect for performance players who prefer a lighter paddle for swift and fast hands. Featuring RPM Max Grit technology, this pickleball paddle generates impressive spin on every shot. The lightweight construction makes it easier to handle, making quick reactions and perfectly placed dinks easier than ever. This paddle has been tested and certified by the USA Pickleball Association for use in tournaments.
RPM Max Grit technology offers maximum friction for heavy topspin and backspin
SMAC dampening technology filters unwanted vibration
Perfect Feel Handle engineered for performance, balance, and comfort
Shock-resistant Edge Guard bumper protects the paddle
Carbon Fiber hitting surface to enhance the pop and power of balls when struck
14mm Polypropylene honeycomb core thickness absorbs shock and extends the sweetspot
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Unstrung Weight (g) | 229.00 g |
| Assembled Weight (g) | 229.00 g |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 19.80 cm |
| Beam Width (mm) | 198.00 mm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Firm |
| Handle Type | Not Applicable |
|---|---|
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Poly/Plastic |
| Sponge Thickness (mm) | 1.00 mm |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | |
| Certifications | No Certifications | No Certifications | USAPA Compliant | No Certifications |
Yes, I recommend this product.
