Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Put more power behind your shots with the Babolat Rival 102 Tennis Racquet. The racquet allows intermediate players to increase the force of contact with a large head that is slightly heavier than the handle.
Elliptic frame
Graphite
Stiffness 68RA
Uptake grip
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 120.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 280 g |
| Unstrung Weight (g) | 280.00 g |
| Assembled Weight (g) | 280 g |
| Assembled Weight (g) | 280.00 g |
| Assembled Length (cm) | 69 cm |
| Assembled Length (cm) | 69.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 27 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 27.00 cm |
| Beam Width (mm) | 26 mm |
| Beam Width (mm) | 26.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 2 mm |
| Sponge Thickness (mm) | 2.00 mm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
