BACKCOUNTRY ACCESS
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Backcountry Access Dozer 2T Avalanche Snow Shovel is a mid-sized shovel designed for professionals and advanced outdoor enthusiasts. A larger blade and longer extended length enable efficient digging and promote snow safety in avalanche-prone areas. This snow shovel's ovo-concave shafts and low-profile blades optimize performance while auto-engaging spring pins facilitate rapid, hands-free assembly and deployment.
Ovo-concave shafts improve durability and ergonomics for better digging leverage and efficiency
Low-profile, "stompable" blade easily compacts snow or digs into hard-packed surfaces
Auto-engaging spring pins at the blade/shaft connection offer quick, tool-free assembly and deployment in the field
Meets UIAA standards for avalanche rescue shovels, ensuring reliable performance
Compact design lies flat in packs, leaving room for other essential backcountry gear
| Ski/Snowboard Accessory Type | Protection |
|---|---|
| Product Use(s) | Ski,Snowboard |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Aluminum |
| Assembled Length (cm) | 59.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 25.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 4.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.68 kg |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
