






130.00
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL

Savour the rich flavours of Backpacker’s Pantry Katmandu Curry. This high-protein, vegan and gluten-free meal serves two. It's packed with lentils, brown rice and vegetables, and seasoned with a blend of spices including turmeric, cumin and cayenne. This Backpacker’s Pantry curry is a delicious way to energize your adventures with a little taste of Nepal.
Makes two 14 oz servings for hearty meals on the trail
Provides plant-based protein from lentils and brown rice for a healthy meal
100% vegan and certified gluten-free to accommodate various dietary needs
Features a blend of spices like turmeric, coriander, and cumin for a rich flavour
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Calories | 470 |
| Certifications | No Certifications |
| Entrée(s) Type | Vegeterian |
| Package Form | Pouch |
| Packaging Material | Plastic |
| Preparation | Dehydrated |
| Primary Colour | NO COLOR |
| Processing Applied | Fully Cooked |
| Product Height (cm) | 18.00 cm |
| Product Length (cm) | 20.00 cm |
|---|---|
| Product Use(s) | Camping,Backpacking |
| Product Width (cm) | 3.00 cm |
| Production Methodology | Conventional |
| Shelf Life (months) | 120 mo |
Subtotal for 4 items$58.85$63.94
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.