BAG BOY
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Compact 3 push cart is a three wheel cart featuring an extra wide, durable frame and full-feature extra deep scorecard holder including golf ball storage and GPS/mobile device holder. Fold the cart easily in three simple steps for compact storage. The stand and cart bag friendly upper bag bracket prevents the golf bag from twisting throughout the round.
Simple three-step fold, folds in seconds
Simple three-step fold, folds in seconds
Featuring TOP-LOK® Technology, a patented bag-to-cart attachment system
Lightweight at only 13.5 lbs.
Full-feature, extra-deep scorecard console with integrated beverage holder, mobile device holder and golf ball storage
Umbrella holder included with storage clip
Integrated umbrella storage with loop and storage notch
Handle mounted parking brake
Easy, tool-free assembly
| Push/Pull Type | Push Type |
|---|---|
| Number of Pieces | 3 |
| Primary Material | Metal |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 35.00 kg |
| Assembled Weight (kg) | 6.00 kg |
| Assembled Length (cm) | 94.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 81.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 112.00 cm |
| Collapsed Length (cm) | 46.00 cm |
| Collapsed Width (cm) | 33.00 cm |
| Battery Life (hr) | 0 h |
|---|---|
| Sustainability | None |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Push/Pull Type | Push Type | ||||
| Number of Pieces | 3 | ||||
| Primary Material | Metal | Steel | Metal | Steel |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
