Perfect for sport courts and smoother surfaces, these Bauer roller hockey court wheels have a durometer rating of 76A, offering the ideal amount of grip and traction to enhance your speed, agility, and control. They are sold as a pack of four.
Offers the ideal amount of grip and traction to enhance speed, agility, and control
Recommended for sport court, wood, and smooth concrete surfaces
Senior skates are compatible with 80MM and 76MM wheels
Junior skates are compatible with 76MM, 72MM, or 68MM wheels
Youth skates are compatible with 68MM or 59MM wheels
Sold as a pack of 4
| Assembled Height (cm) | 8.00 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 32.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 3.00 cm |
| Colour Group | Yellow |
| Number of Pieces | 4 |
| Primary Material | Rubber |
| Rollerskate Part Type | Wheel |
