Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Choose the Bauer Men's Vapor X2.7 Inline Hockey Skates to keep up with your opponents. One-piece 3D Polycarb Quarter enhances durability, allowing skaters to confidently perform intense movements. The microfiber lining reduces friction and blisters during extended skating. Its 40 Oz. 2-Piece Felt Tongue adds extra protection against impact. With the comfort flex system and 3D polycarb quarter package of these roller skates, you'll be moving faster and freer.
Comfort Flex System: Provides optimal comfort and flexibility for a long lasting skating experience
One piece 3D Polycarb Quarter: Enhances durability and support to the skater's foot
Microfiber Lining: Prevents blisters and friction during prolonged use
40 Oz. 2-Piece Felt Tongue: The cushioned tongue provides added protection against impact
TPR Outsole: Provides superior traction and grip on various surfaces, increasing stability and control
Labeda Union Wheels: These wheels are known for their excellent grip, speed, and maneuverability
Hi-Lo ABEC 7 Bearings: The bearings reduce friction and allow higher speeds with smooth, efficient rolling
| Ability Level | Intermediate |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 13 cm |
| Assembled Weight (kg) | 15 kg |
| Assembled Width (cm) | 26 cm |
| Axle Diameter (mm) | 6 mm |
| Bearings | ABEC 7 |
| Boot Material | Synthetic Leather |
| Colour Group | Black |
| Gender | Unisex |
|---|---|
| Lacing | Traditional |
| Liner Type | Standard |
| Maneuverability | Medium Turn |
| Skate Frame | Hi-Lo |
| Spacer Type | Long Sleeved |
| Speed | Medium |
| Sustainability | None |
| Type of Roller Skate | Roller Hockey |
| Ventilation | Good |
| Wheel Colour | Red |
| Wheel Diameter (mm) | 76 mm |
| Wheel Hardness (Durometer) | 76A |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
