*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Whether you are new to hockey or a seasoned Pro, Bauer offers a full range of hockey and inline protective equipment and skates
Injected comp weave quarter
Microfiber liner
Anatomical 2-piece felt tongue with insert
Anaform foam ankle pads
Hi-LO Ventilator Steel Chassis
Hi-LO Street Wheel
Hi-LO ABEC 5 bearings
| Ability Level | Beginner |
|---|---|
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years) |
| Assembled Height (cm) | 25.90 cm |
| Assembled Height (cm) | 25.9 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.77 kg |
| Assembled Width (cm) | 26.90 cm |
| Assembled Width (cm) | 26.9 cm |
| Axle Diameter (mm) | 6.00 mm |
| Axle Diameter (mm) | 6 mm |
| Bearings | ABEC 5 |
| Boot Material | Synthetic Leather |
|---|---|
| Colour Group | Yellow |
| Gender | Unisex |
| Lacing | Traditional |
| Liner Type | Standard |
| Maneuverability | Medium Turn |
| Skate Frame | Hi-Lo |
| Spacer Type | Long Sleeved |
| Speed | Medium |
| Type of Roller Skate | Roller Hockey |
| Ventilation | Better |
| Wheel Colour | Yellow |
| Wheel Diameter (mm) | 72.00 mm |
| Wheel Diameter (mm) | 72 mm |
| Wheel Hardness (Durometer) | 82A |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pro Hockey Life
Originally posted on Pro Hockey Life
Originally posted on Pro Hockey Life
Originally posted on Pro Hockey Life
Originally posted on Pro Hockey Life
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pro Hockey Life
