Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Whether you are a beginner or a seasoned Pro, Bauer RSX Junior Inline Hockey Skates enhance performance. A durable and supportive injected comp weave quarter ensures stability during intense gameplay. A soft, friction-reducing microfiber liner enhances overall comfort. With the anatomical 2-piece felt tongue with insert, these inline hockey skates ensure your foot is cushioned, reducing pressure points and enhancing comfort. Anaform foam ankle pads provide extra cushioning and support around the ankle area.
Injected Comp Weave Quarter: Provides a durable and supportive structure for the skate for stability
Microfiber Liner: The soft interior reduces friction and enhances overall comfort
Anatomical 2-piece Felt Tongue with Insert: Cushions your foot, reducing pressure points and enhancing comfort
Anaform Foam Ankle Pads: Offers extra cushioning and support around the ankle area
Thermo-Adjustable Upper: Allows for heat molding of the skate to achieve a customized fit
Hi-LO Ventilator Steel Chassis: Designed to provide optimal power transfer and responsiveness
Hi-Lo Court Wheels: These wheels provide excellent grip, speed, and durability
Hi-Lo ABEC 5 Bearings: Hi-Lo ABEC 5 bearings provide smooth and efficient rolling motion, reducing friction
| Ability Level | Intermediate |
|---|---|
| Age Group(s) | Kids (5-13 Years) |
| Assembled Height (cm) | 25.90 cm |
| Assembled Height (cm) | 25.9 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.77 kg |
| Assembled Width (cm) | 26.90 cm |
| Assembled Width (cm) | 26.9 cm |
| Axle Diameter (mm) | 6.00 mm |
| Axle Diameter (mm) | 6 mm |
| Bearings | ABEC 5 |
| Boot Material | Synthetic Leather |
|---|---|
| Colour Group | Blue |
| Gender | Unisex |
| Lacing | Traditional |
| Liner Type | Standard |
| Maneuverability | Medium Turn |
| Skate Frame | Hi-Lo |
| Spacer Type | Long Sleeved |
| Speed | Medium |
| Type of Roller Skate | Roller Hockey |
| Ventilation | Better |
| Wheel Colour | Multi-Colour |
| Wheel Diameter (mm) | 72.00 mm |
| Wheel Diameter (mm) | 72 mm |
| Wheel Hardness (Durometer) | 76A |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pro Hockey Life
Originally posted on Pro Hockey Life
Originally posted on Pro Hockey Life
Originally posted on Pro Hockey Life
Originally posted on Pro Hockey Life
Originally posted on Pro Hockey Life
Originally posted on Pro Hockey Life
