*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Take your game to the next level in the Bauer Senior Vapor X3.5 Inline Hockey Skates. Featuring a 3D Polycarbonate quarter, these skates are flexible and perfect for all skill levels. TRU-FORM TECH PU Quarter ventilation and abrasion guards allow for improved airflow for drier, cooler feet. With a TPU Outsole, these inline hockey skates ensure stability and durability while skating, and the HI-LO Aluminum chassis provides better agility and maneuverability.
TRU-FORM TECH PU Quarter: New quarter ventilation and abrasion guards in these inline skates improve airflow for cooler and dryer feet
TPU Outsole: Ensures stability and durability while skating
Chassis (Hi-Lo Aluminum): A lightweight yet durable aluminum chassis allows for better agility and maneuverability
Reinforced 48 oz Felt Tongue: Provides enhanced impact protection and cushioning for comfort
Hi-Lo ABEC 5 Bearings: Hi-Lo Abec 5 bearings provide smooth and efficient rolling motion, reducing friction
New Asymmetrical Toe Cap: Conforms to the foot's natural shape and provides enhanced protection against impacts.
| Ability Level | Intermediate |
|---|---|
| Advanced Features | Lightweight |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 12.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 12 cm |
| Assembled Length (cm) | 52.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 16.00 kg |
| Assembled Weight (kg) | 16 kg |
| Assembled Width (cm) | 34.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 34 cm |
| Axle Diameter (mm) | 76.00 mm |
|---|---|
| Axle Diameter (mm) | 76 mm |
| Bearings | ABEC 5 |
| Boot Material | Plastic |
| Colour Group | Black |
| Gender | Unisex |
| Lacing | Traditional |
| Liner Type | Heat Moldable |
| Maneuverability | Medium Turn |
| Skate Frame | Hi-Lo |
| Spacer Type | Floating |
| Speed | Medium |
| Sustainability | None |
| Type of Roller Skate | Roller Hockey |
| Ventilation | Best |
| Wheel Colour | Yellow |
| Wheel Diameter (mm) | 76.00 mm |
| Wheel Diameter (mm) | 76 mm |
| Wheel Hardness (Durometer) | 82A |
