R
Please select a Skate Size to view availability
Elevate your roller hockey performance with the Bauer Vapor FLY30 RH Men's Inline Skates. These lightweight inline hockey skates are designed to enhance agility and deliver smooth, effortless strides. Featuring a FLEXLITE chassis for improved accelerating and a sleek design, these inline hockey skates provide the ideal combination of comfort, support, and performance for recreational players.
DIGI Compression Quarter ensures flexibility and ease with every stride
Traditional facing design offers familiar and reliable performance
Flexible DIGI Compression Outsole enhances structural support for quick movements
Hi-Lo wheel setup on BAUER Street Wheels promotes a stable forward stance
ABEC 5 Bearings deliver smooth performance for recreational players
Sublimated liner adds comfort and a stylish interior finish
| Ability Level | Intermediate |
|---|---|
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Axle Diameter (mm) | 68.00 mm |
| Axle Diameter (mm) | 68 mm |
| Bearings | ABEC 5 |
| Boot Material | Plastic |
| Colour Group | Black |
| Gender | Unisex |
| Lacing | Traditional |
| Type of Roller Skate | Roller Hockey |
| Wheel Colour | Green |
|---|---|
| Wheel Diameter (mm) | 68.00 mm |
| Wheel Diameter (mm) | 68 mm |
| Wheel Hardness (Durometer) | 82A |
