BAUER XR RH SKATE JR
Please select a Skate Size to view availability
The Bauer XR Junior Inline Skates are the ideal choice for those new to roller hockey. Designed with beginner-friendly features, these inline skates help you master the basics during practice. It ensures comfort with thick foam padding and a soft microfiber liner.
FLEXLITE Chassis – This one-piece chassis, inspired by the POWERFLY Holder, includes torsional flex points to enhance agility during turns and acceleration, offering a smooth ride on uneven surfaces. It is nearly 50% lighter than its steel counterpart, providing a lightweight feel.
All-Round Comfort – Featuring thick foam padding around the ankle and a thermoformable upper, these skates offer a custom-like fit that ensures lasting comfort.
BAUER Street Wheels – Equipped with BAUER Street Wheels in a Hi-Lo setup, these skates are ready to use right out of the box. The two smaller front wheels and two larger back wheels maintain a forward-leaning stance for improved stability.
| Ability Level | Intermediate |
|---|---|
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 12.5 cm |
| Assembled Weight (kg) | 3.0 kg |
| Assembled Width (cm) | 34 cm |
| Axle Diameter (mm) | 68 mm |
| Bearings | ABEC 5 |
| Boot Material | Plastic |
| Colour Group | Black |
| Gender | Unisex |
| Lacing | Traditional |
|---|---|
| Liner Type | Heat Moldable |
| Skate Frame | Hi-Lo |
| Type of Roller Skate | Roller Hockey |
| Wheel Colour | Yellow |
| Wheel Diameter (mm) | 68 mm |
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pro Hockey Life
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
