Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Designed for comfort, the Beats Fit Pro True Wireless Earbuds are engineered for all-day use. They come with secure-fit wingtips that flex to fit the ear and stay put through work days and workouts. Block external noise and stay aware of what's happening around with the Beats Wireless Earbuds.
Features the Apple H1 chip for automatic switching and hands-free "Hey Siri"
Personalized Active Noise Cancellation (ANC), Transparency Mode, and Adaptive EQ modes for customized sounds
Spatial Audio with dynamic head tracking for an immersive experience
Volt Yellow colour for added style
Up to 6 hours of listening time and up to 24 hours combined with the charging case
Compatible with Native Apple and Android devices for enhanced use
| Headphone Type | In-Ear |
|---|---|
| Accessories List | USB Charging Cable |
| Advanced Features | Noise Cancelling |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Not Applicable |
| Smart System Compatibility | Bluetooth |
| Effective Wireless Range (ft.) | 300.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.06 kg |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 6.20 cm |
| Assembled Width (cm) | 6.20 cm |
| Assembled Height (cm) | 2.85 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
