Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Beats Fit Pro Wireless Earbuds are engineered for all-day comfort and functionality. Featuring secure-fit wingtips that flex to fit your ears, these earbuds stay in place, whatever you're doing. With advanced noise-blocking technology, you can enjoy your music while staying aware of your surroundings. Ideal for active lifestyles, these earbuds deliver high-quality sound and a secure, comfortable fit.
ANC and Transparency Mode let you customize ambient sound for an ideal listening experience
Custom acoustics with Spatial Audio deliver immersive, theatre-like sound
Up to 6 hours of listening per charge, extending to 24 hours with the charging case
Compatible with Apple and Android devices for seamless connectivity
| Headphone Type | In-Ear |
|---|---|
| Accessories List | USB Charging Cable,Replacement Earbuds,Charging Case |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Sweat Resistant,Built-in Microphone |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Bluetooth,Android |
| Effective Wireless Range (ft.) | 298 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Battery Charge Time (hr) | 1.5 h |
| Battery Life (hr) | 36 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 0.055 kg |
| Assembled Length (cm) | 6.2 cm |
| Assembled Width (cm) | 6.2 cm |
| Assembled Height (cm) | 2.85 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
