Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Stay connected to the world you love with all-day wireless Beats Flex earbuds.
Goes where you go Magnetic earbuds and Auto-Pause2 keep your music on deck when you take the earbuds out, and Auto-Play starts it back up when you put them back in.
Powerful sound you can share Get accurate bass and ultra-low distortion with an advanced acoustic platform featuring custom layered drivers, and then use one-tap Audio Sharing to sync with other Beats headphones or AirPods3.
Up to 12 hours of listening time And don’t break for battery life—use 10-minute Fast Fuel for 1.5 hours of playback when battery is low4.
Connect and control Easily connect via the Apple W1 chip5, get extended range and fewer dropouts with Class 1 Bluetooth®, and control volume, music, and calls with on-device controls.
| Headphone Type | Earbuds |
|---|---|
| Accessories List | Replacement Earbuds,Charging Cable |
| Advanced Features | Tangle-Resistant,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 3.82 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Bluetooth,Android |
| Effective Wireless Range (ft.) | 300.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Battery Charge Time (hr) | 1 h |
| Battery Life (hr) | 12 h |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 186.00 kg |
| Assembled Length (cm) | 86.40 cm |
| Assembled Width (cm) | 10.60 cm |
| Assembled Height (cm) | 1.60 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
