Proudly Canadian

Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
Beats Studio³ Wireless headphones deliver a premium listening experience with Pure Active Noise Cancelling (Pure ANC). Beats’ Pure ANC actively blocks external noise and uses real-time audio calibration to preserve clarity, range and emotion. They continuously pinpoint external sounds to block while automatically responding to individual fit in real time, optimising sound output to preserve a premium listening experience the way artists intended.
Pure Active Noise Cancelling (Pure ANC) actively blocks external noise
Real-time audio calibration preserves a premium listening experience
Up to 22 hours of battery life enables fully featured all-day wireless playback
Apple W1 chip for Class 1 Wireless Bluetooth connectivity and battery efficiency
With Fast Fuel, a 10-minute charge gives 3 hours of play when battery is low
Pure ANC-off for low-power mode provides up to 40 hours of battery life
Take calls, control music and activate Siri with multifunction on-ear controls
Soft over-ear cushions for extended comfort and added noise isolation
| Headphone Type | Over-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Aux Cable,Charging Cable |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Wireless,Collapsible/Foldable,Adjustable Head Strap,Built-in Microphone |
| Cushion Material | Foam |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,iOS App,Bluetooth,Android,IPhone |
| Decibel Rating (dB) | 1 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 1.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 40 h |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.26 kg |
| Assembled Length (cm) | 12.07 cm |
| Assembled Width (cm) | 16.13 cm |
| Assembled Height (cm) | 18.40 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.