Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Lighter, tougher and more packable when it comes to superlight, three-season comfort this pad stands alone.
R-Value: 3.2, Three-Season
9cm thick pad with 11cm larger outer chambers keep you comfortably cradled in the middle of the pad
Durable, superlight double rip-stop nylon - Quieter materials than other pads on the market. High-volume valve allows for efficient and easy inflation, super-fast deflation and micro adjustments.
PrimaLoft® Silver Insulation working with a heat reflective barrier traps body heat and reflects it back, so you stay comfortable as the temperatures drop
Aviation-grade TPU lamination provides ultimate weld strength and dependability.
Antimicrobial treatment inside the pad prevents microorganism growth
Quilted top provides a cushioned pillowy sleeping surface
Proprietary offset I-Beam construction reduces weight and provides consistent stability and comfort
Individually inflated and tested at our factory ensuring 100% quality performance
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Accessories List | Carry Bag,Air Pumpbag,Replacement Valve Kit,Emergency Repair Kit |
| Product Use(s) | Sleeping,Hunting,Canoe Camping,Ground,Tent Camping,Outdoor Adventures,Hiking,Car Camping,RV/Car Camping,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Non-slip,Comfortable,Weather Resistant,Back Support,Easy-To-Carry,Balanced Design,Portable,Durable,TPU Coating,Reflective Film,Compact,Hand Washable,Side Rails,Mold Resistant,Puncture Resistant,Easy to Pack,Water Resistant,Roll-up Deflate,Mildew Resistant,Baffles,Ultralight,Synthetic Insulation |
| Primary Material | Ripstop Nylon |
| Assembled Weight (kg) | 0.51 kg |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 1.13 lbs |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 180.00 kg |
| Assembled Length (cm) | 183.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 51.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 11.00 cm |
|---|---|
| Stuffed Stack Length (cm) | 19.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 10.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 10.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
