Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Black Diamond 18mm Nylon Climbing Runner - 120cm is a versatile sewn runner for building anchors, slinging natural features, and extending placements on climbing routes. Made from nylon webbing, these runners offer functionality and durability. This climbing runner's assorted colour-coded lengths provide quick and easy identification when racked on your climbing harness.
Durable nylon webbing offers durability and performance
Colour-coded lengths provide easy identification and organization on your climbing harness
Use it for building anchors, slinging natural features, and extending placements
Extends placements on climbing routes improve safety and security
| Assembled Height (cm) | 120.00 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 120.00 cm |
| Assembled Weight (g) | 50.00 g |
| Assembled Width (cm) | 120.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Assorted |
| Primary Material | Nylon |
| Strength (kN) | 22.00 kN |
| Type of Sling | Single-Length |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Certifications | No Certifications | No Certifications | No Certifications | No Certifications | |
| Primary Material | Nylon | Nylon | Other | Nylon | |
| Strength (kN) | 22 kN | 22.00 kN | 22 kN | 22 kN | 22 kN |
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
