Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The brand's best-selling Black Diamond Camalot C4 #.3 Climbing Cam is re-engineered with upgraded features. It's 10% lighter than the previous model but is as durable. This climbing protector has sculpted lobes optimized for superior strength-to-weight ratio. Its visually updated slings offer easy identification when racking, and the innovative trigger keeper on sizes #4, #5 and #6 keeps big cams racked until they are ready for use. With a double-axle design offering the widest range for each size and the durable C-Loop continuous cable stem, this camming device is ideal for rock and mountain climbers.
Redesigned Black Diamond Camalot C4 climbing cam is 10% lighter yet just as tough as the previous model
The sculpted lobes are lighter and stronger, making the cam easier to carry without sacrificing durability
Sizes #4, #5, and #6 have an innovative trigger keeper, so they stay neatly racked until you're ready to use them
Updated slings have visual cues for easy identification and racking.
A double-axle design gives you a range of placement options for each cam size
The C-Loop continuous cable stem design is tough and durable for countless climbs
| Assembled Height (cm) | 10.00 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 10.00 cm |
| Assembled Weight (g) | 69.00 g |
| Assembled Width (cm) | 10.00 cm |
| Cam Style | Regular |
| Maximum Expansion (mm) | 321 mm |
| Minimum Expansion (mm) | 15 mm |
| Number of Axles | 1 |
| Number of Cam Lobes | 3 |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Other |
|---|---|
| Size (Numbered) | 0.2 |
| Stem Style | Single Cable |
| Strength (kN) | 12.00 kN |

Originally posted on ExpertVoice.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
