Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Black Diamond Express Ice Screw 22 cm offers performance for your ice climbing adventures. Its tooth geometry allows for rapid starting and placement, so you can focus on the thrill of the climb. The crank knobs turn through a full 360-degree rotation, while the stainless steel hangers of this ice screw provide a secure anchor.
Express Ice Screw's unique tooth geometry ensures quicker starting and placement on ice
Enhanced crank knobs offer 360-degree rotation for efficient use
Stainless steel hangers with dual clip points ensure a secure anchor
| Assembled Height (cm) | 22.00 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 22.00 cm |
| Assembled Weight (g) | 175.00 g |
| Assembled Width (cm) | 22.00 cm |
| Climbing Accessory Type | Ice axe accesory |
| Colour Group | Grey |
| Pieces Included | Ice Screws |
| Primary Colour | NO COLOR |
| Primary Material | Steel |
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
