Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Black Diamond Hotforge Screwgate Carabiner is a multi-purpose accessory specially designed for rock climbers. Its hot-forged construction makes it lightweight yet strong by adding material to key areas. The low-profile, non-snag keylock nose ensures easy clipping and cleaning. Ideal for building anchors, top-roping, and tough climbing situations, this carabiner also integrates a clove hitch for reliable durability.
Hot-forged construction makes it lighter without sacrificing strength
The Keylock nose prevents snagging on your gear
The screwgate sleeve locks securely in place
Accommodates a clove hitch for building anchors or connecting to protection
Type B "Basic" locking connector is certified for climbing
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Carabiner Gate Type | Manual Locking Screw |
| Colour Group | Grey |
| Primary Material | Aluminum |
| Product Height (cm) | 10.00 cm |
| Product Length (cm) | 10.00 cm |
| Product Use(s) | Climbing |
| Product Weight (kg) | 1.00 kg |
| Product Width (cm) | 10.00 cm |
| Shape | D |
| Strength (kN) | 24.00 kN |
|---|
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | |
| Carabiner Gate Type | Manual Locking Screw | Auto-Locking Screw | Wire Snap | Bent Snap | |
| Primary Material | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum |
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
