LT GREEN
Please select a Size to view availability
The Black Diamond Momentum Women's Harness offers all-day comfort and a time-saving design for climbers. Its pre-threaded Speed Adjust waistbelt eliminates hassle, while trakFIT leg loops adjust easily for a custom fit. With four gear loops and a haul loop, it’s perfect for versatile climbs. The climbing harness is a reliable choice for female climbers.
Speed Adjust buckle and OpenAir waistbelt create quick-fitting, breathable support
High-tensile nylon leg loops with trakFIT sliding system offer comfort and a simple slide mechanism
Customizable rear elastic riser provides an adjustable fit
| Advanced Features | Adjustable Thigh |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 30.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 30.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.50 kg |
| Assembled Width (cm) | 30.00 cm |
| Certifications | EN Tested,UIAA Tested |
| Colour Group | Green |
| Gender | Female |
| Harness Safety Class | Type C |
| Number of Gear Loops | 4 |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Primary Material | Nylon |
| Product Use(s) | Indoor Climbing,Rock Climbing,Mountaineering,Sport and Top Rope Climbing |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Adjustable Thigh | |||||
| Certifications | EN Tested,UIAA Tested | |||||
| Gender | Female | Female | Female | Female | Male |
