Proudly Canadian

LT GREEN
Please select a Size to view availability

The Black Diamond Momentum Women's Harness Pilot Package offers a complete climbing kit for gym or crag adventures. The Momentum harness features Dual Core Construction for maximum comfort and breathability, while the ATC Pilot belay device and RockLock screwgate carabiner ensure safety. With adjustable trakFIT leg loops, this harness package delivers support and versatility for all-day climbs.
Dual-core design with an OpenAir waistbelt ensures breathable comfort through optimal load distribution
trakFIT leg loops adjust quickly with single-strand nylon for comfort while hanging
ATC Pilot and RockLock create a secure belay and rappelling system for climbing safety
Women-specific design suits both gym training and outdoor climbing
| Advanced Features | Adjustable Thigh |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 30.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 30.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.50 kg |
| Assembled Width (cm) | 30.00 cm |
| Certifications | EN Tested,UIAA Tested |
| Gender | Female |
| Harness Safety Class | Type C |
| Number of Gear Loops | 4 |
| Number of Pieces | 3 |
| Primary Material | Nylon |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor Climbing,Rock Climbing,Mountaineering,Sport and Top Rope Climbing |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.