Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Black Diamond Sabretooth Clip Crampons feature a stable design for classic mountaineering routes and alpine faces. Made from stainless steel, these crampons have horizontal front points and an increased rocker in the front rail to fit modern mountain boots. Dual secondary points of the steel clip crampons optimize traction and stability on descents or technical terrain.
Stainless steel construction resists corrosion and rust
Low-profile micro-adjust heel bail offers a customized fit
Dual-density ABS and flexible toe straps provide a secure fit on boots without toe wells
Strong horizontal front points and increased rocker in front rail fit modern mountain boots
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 30.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 30.00 cm |
| Assembled Weight (g) | 910.00 g |
| Assembled Width (cm) | 30.00 cm |
| Number of Pieces | 2 |
| Number of Points | 12 |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Type of Bindings | Pull-On |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | Storage Bag | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Assembled Height (cm) | 30 cm | 30.00 cm | 7 cm | 7 cm | 19.10 cm | 1 cm |
| Assembled Length (cm) | 30 cm | 30.00 cm | 24 cm | 24 cm | 7.29 cm | 1 cm |

Originally posted on ExpertVoice.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
Originally posted on blackdiamondequipment.com
