BLENDERBOTTLE
BLACK
28
The new and improved BlenderBottle® Classic™ shaker gives the tried and true best-selling bottle an impressive overhaul. The new Classic™ shaker boasts a rounded base for better mixing, a pro-level SpoutGuard™ to keep germs off the drinking surface, and an upgraded, modern design. Add all that to core benefits you know and love—like the patented mixing system, featuring the BlenderBall® wire whisk—and the all-new Classic™ shaker will fast become your go-to favorite.
Rounded base for better mixing
Measurement markings
Dishwasher safe
BPA and phthalate-free
SpoutGuard keeps your drinking spout clean
| Primary Material | Plastic |
|---|---|
| Product Height (cm) | 22.80 cm |
| Product Width (cm) | 9.70 cm |
| Product Length (cm) | 9.70 cm |
| Product Weight (g) | 159.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Leak-proof,Carry Handle,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Product Use(s) | General Use |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Primary Material | Plastic | Plastic | Plastic | Plastic | Plastic | |
| Consumer Pack Size | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
| Advanced Features | Leak-proof,Carry Handle,Dishwasher Safe,BPA Free | Leak-proof,Carry Handle,Dishwasher Safe,BPA Free | Leak-proof,Carry Handle,Dishwasher Safe,BPA Free | Leak-proof,Carry Handle,Dishwasher Safe,BPA Free | Leak-proof,Lead-Free,Impact Resistant,Lid,Flip-Up Carrying Loop,Ergonomic,Lightweight,Dishwasher Safe,BPA Free |
$171.35
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Originally posted on Bazaarvoice Sampling Community
Originally posted on Bazaarvoice Sampling Community
Originally posted on Bazaarvoice Sampling Community
Originally posted on Bazaarvoice Sampling Community
