BLUEPARROTT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The BlueParrott B350-XT Wireless Headset offers excellent noise cancellation and comfort. It features BlueParrott VoiceControl for hands-free call management and provides up to 24 hours of talk time. This rugged headset connects easily via Bluetooth to smartphones and other devices.
BlueParrott VoiceControl lets you accept or reject calls hands-free with voice commands
Provides 24 hours of talk time and 500 hours of standby for uninterrupted conversations
Customizable BlueParrott Button provides quick access to your favourite functions
Push-to-Talk supports one-to-one or group conversations for team communication
Bluetooth integration connects with smartphones and other compatible devices
IP54-rated protection guards against dust and moisture
| Headphone Type | On-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Replacement Earbuds,USB Charging Cable,Battery Charger |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Wireless,Sweat Resistant,Adjustable Head Strap,Built-in Microphone |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Artificial Leather |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Android,Bluetooth,Google Assistant |
| Decibel Rating (dB) | 123 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 300.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Battery Life (hr) | 24 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.08 kg |
| Assembled Length (cm) | 4.83 cm |
| Assembled Width (cm) | 13.21 cm |
| Assembled Height (cm) | 16.76 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Headphone Type | On-Ear | Over-Ear | On-Ear | Over-Ear | Over-Ear | |
| Accessories List | Replacement Earbuds,USB Charging Cable,Battery Charger | USB Charging Cable | Aux Cable,Charging Cable | Aux Cable,USB Charging Cable | Aux Cable,USB Charging Cable | |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Wireless,Sweat Resistant,Adjustable Head Strap,Built-in Microphone | Wireless,Compact Design,Collapsible/Foldable,Built-in Microphone,Lightweight | Noise Cancelling,Wireless,Compact Design,Collapsible/Foldable,Long Battery Life,Built-in Microphone,Voice Controlled | Noise Cancelling,Wireless,Collapsible/Foldable,Long Battery Life,Built-in Microphone,Adjustable Head Strap,Lightweight,Voice Controlled | Noise Cancelling,Wireless,Collapsible/Foldable,Long Battery Life,Built-in Microphone,Adjustable Head Strap,Sound Isolating,Lightweight,Voice Controlled |
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
No, I do not recommend this product.
