Proudly Canadian




BLUEPARROTT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
BLUEPARROTT
Featuring premium design and noise cancellation, the Blueparrott B550-XT Wireless Headset makes life on the road easier than ever. It offers a hands-free operation through 100% voice control. With extra padding on the headband, enjoy comfortable all-day wear on this BlueParrott wireless headset.
Padded headband and large, cushioned earcup for all-day comfort
Customizable BlueParrott Button™ for fast access to features to control the headset
Seamless Push-to-Talk feature for immediate 1-to-1 or group conversations for teams
Up to 24 hours of talk time and up to 220 hours of standby time for all-day connection
Hassle-free integration with Bluetooth-enabled devices from smartphones to hand-held terminals
IP54-rated protection against dust and moisture
| Headphone Type | Over-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Batteries Included,USB Charging Cable |
| Advanced Features | Wireless,Compact Design,Long Battery Life,Adjustable Head Strap,Built-in Microphone,Sound Isolating,Voice Controlled,Decibel Rated |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Artificial Leather |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Bluetooth,Android,Google Assistant |
| Decibel Rating (dB) | 123 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 300.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 4 h |
| Battery Life (hr) | 24 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.16 kg |
| Assembled Length (cm) | 19.05 cm |
| Assembled Width (cm) | 17.78 cm |
| Assembled Height (cm) | 6.35 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.