BLUEPARROTT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.BlueParrott M300-XT is engineered to keep you connected on the go. Our smallest and lightest Bluetooth headset with 80% noise cancellation with 2-mic tech. Block the Noise! Forget background noise when you’re communicating on the go. With two noise-cancelling microphones, the M300-XT cancels 80% of background noise from your end of the call, delivering outstanding quality that keeps you coming across loud and clear. Stay connected all day! M300-XT delivers up to 14 hours of talk time from a single charge, so you can keep talking, even on your longest shifts. Featherweight class! Heavyweight performance: Weighing in at just .7 oz/20 g, it’s so small and light, you might even forget it’s there. Don’t break your stride! You can leave your phone in your vehicle and be sure that your connection will hold with a wireless range of 300 feet/100 meters. Tough headset! Your headset has a IP54-rated protection against dust and water. Keep your eyes on the job! Instantly mute calls, speed dial your preferred contact or Push-to-Talk with your colleagues all at the touch of a button, without having to root around for your phone.
80% noise cancellation with 2 mic tech
Ultra-small, ultra-light design
IP54-rated protection against dust and water
All-day calls with up to 14 hours talk time
Up to 300 feet/100 meters wireless range
Customizable BlueParrott Button
| Headphone Type | Over-Ear |
|---|---|
| Accessories List | USB Charging Cable,Replacement Earbuds |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Wireless,Built-in Microphone,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Bluetooth |
| Decibel Rating (dB) | -42 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 300.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Battery Life (hr) | 14 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.02 kg |
| Assembled Length (cm) | 2.54 cm |
| Assembled Width (cm) | 11.07 cm |
| Assembled Height (cm) | 6.09 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
No, I do not recommend this product.
