BLACK/BLUE/YELLOW
Please select a Skate Size to view availability
Make the most of summer with the Capix Stride Junior Inline Skates. Designed for young skaters, these roller skates offer a secure fit and smooth ride with their speed lacing and ABEC 7 bearings. Perfect for beginners, they ensure a fun and effortless skating experience.
Durable aluminum frame for lasting use
Drawstring lacing system allows quick and easy adjustment
Equipped with ABEC 7 bearings for a smooth glide
Features 76 mm wheels for optimal performance
Adjustable sizing to accommodate growing feet
| Ability Level | Beginner |
|---|---|
| Advanced Features | Includes Stop |
| Age Group(s) | Kids (5-13 Years) |
| Assembled Height (cm) | 28.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 28 cm |
| Assembled Length (cm) | 38.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.50 kg |
| Assembled Weight (kg) | 2.5 kg |
| Assembled Width (cm) | 12.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 12 cm |
| Axle Diameter (mm) | 18.00 mm |
|---|---|
| Axle Diameter (mm) | 18 mm |
| Bearings | ABEC 7 |
| Boot Material | Mesh |
| Colour Group | Blue |
| Gender | Male |
| Lacing | Speed Lacing |
| Liner Type | Standard |
| Maneuverability | Medium Turn |
| Skate Frame | Flat |
| Spacer Type | Floating |
| Speed | Medium |
| Type of Roller Skate | Fitness |
| Ventilation | Better |
| Wheel Colour | Blue |
| Wheel Diameter (mm) | 76.00 mm |
| Wheel Diameter (mm) | 76 mm |
| Wheel Hardness (Durometer) | 80A |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Ability Level | Beginner | |||||
| Advanced Features | Includes Stop | Includes Stop | Quiet Operation,High Top Style,Includes Stop | Quiet Operation,Includes Spacers,Serviceable,Pre-Assembled | Quiet Operation,Includes Stop,Serviceable,Pre-Assembled,Lightweight | |
| Age Group(s) | Kids (5-13 Years) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) | Kids (5-13 Years),Adult (18+) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
Yes, I recommend this product.
