CLAYMORE
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Claymore 3 Face+ Rechargeable Area Light has three adjustable light temperatures and brightness levels, including an SOS mode. Designed with a robust, tripod-compatible structure, it offers wide area coverage with its three-sided emission and separate lighting controls. Encased in a dust/weather-resistant shell, the Claymore light comes with a quick-charge adapter and power bank functionality.
Three adjustable light modes (Cool White, Natural White, and Warm White) with an SOS mode allow temperature and brightness adjustment
Tripod-compatible robust structure offers stability for outdoor use
Three-sided light emission provides wide area coverage for maximum illumination
Separate lighting controls for the centre and sides allow you to customize your lighting configurations
Dust/weather-resistant shell with an IP54 rating protects the light
Quick-charge adapter recharges three times faster than USB charging
| Accessories List | USB Cable,Instruction Manual,Storage Bag,Mounting Bracket Hardware,Car Charger/Adapter |
|---|---|
| Advanced Features | Flash Mode,Weather Resistant,Push Button,Compact Design,Match Free Lighting,Dimmable,Water Resistant,Power Bank,Adjustable Brightness |
| Assembled Height (cm) | 8.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 15.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.40 kg |
| Assembled Width (cm) | 36.00 cm |
| Base Material | Plastic |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Black |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Light Bulb Colour(s) | White,Multi-Colour,Yellow |
|---|---|
| Light Type | LED |
| Lighting Type | Lantern |
| Lumens | 3200.00 lm |
| Maximum Run Time (h) | 78 h |
| Mount Location | Rear |
| Mount Style | Screw-In |
| Number of Bulbs Included | 0 |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Settings | 3 |
| Power Source | USB |
| Product Use(s) | Survival,Hunting,Sports,Visibility,Off-road Vehicles,General Use,Hunting/Shooting,Decor,Hiking,Camping |
| Size Description | M |
