COGHLAN'S
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Coghlans Xtra Large Capsule is an aluminum capsule perfect for outdoor adventures. A rubber O-ring ensures a watertight seal, keeping contents like money, repair kits, and first aid supplies dry. Available in four sizes, it offers storage options tailored to your needs. A carabiner allows attachment to belts or backpacks for easy access. The watertight capsule is an ideal outdoor companion, protecting your essentials during camping, hiking and more.
Rubber O-ring creates a watertight seal to keep contents dry
Carabiner provides secure attachment to belts, backpacks, and gear for easy access
Available in four sizes for storing money, repair kits, and more
Ideal for camping, hiking, and any activity needing dry, protected storage
| Accessories List | Travel Case |
|---|---|
| Advanced Features | Waterproof |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Red |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Design | None |
| Lid Material | Not Applicable |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Aluminum |
| Product Depth (cm) | 7.90 cm |
|---|---|
| Product Height (cm) | 11.70 cm |
| Product Use(s) | Camping/Outdoors,Camping |
| Product Weight (kg) | 0.10 kg |
| Product Width (cm) | 3.50 cm |
| Shape | Round |
| Storage Container Type | Capsule |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Travel Case | |||||
| Advanced Features | Waterproof | Compact Design | Portable | Windproof | Compact,Lightweight,Easy-To-Carry,Portable | |
| Certifications | No Certifications |
