CONTINENTAL
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Continental Cross King Wire Bead 29" x 2.2" Mountain Bike Tire offers exceptional versatility for competition and trail riding. This off-road tire provides superior cornering grip and traction on varied terrain. A smooth-rolling tread pattern seamlessly adapts to different surfaces, making this Continental Cross King delivering a comfortable ride.
The Continental Cross King features a versatile competition and trail tire design adapts effortlessly to any surface
Various technologies and a comfortable grip for added stability
Smooth rolling tire promotes comfortable riding over extended distances
| Tire Type(s) | Wire Bead |
|---|---|
| Type of Bicycle | Mountain |
| Tube/Tubeless | Tube |
| Wall Thickness (mm) | 3.00 mm |
| Installation Position | None |
| Tire Tread | Knobby |
| Tire Thread Count (TPI) | 330 TPI |
| Casing Materials | Nylon |
| Maximum Inflation (psi) | 65 lb/in² |
| Assembled Weight (g) | 1230.00 g |
| Advanced Features | Puncture Resistant |
|---|
Yes, I recommend this product.
