CONTINENTAL
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The ‘double’: light rolling and quiet on tarmac, yet grips on tracks and gravel roads. Robust rubber sidewalls make it impervious to damage even over rough ground. The ideal tire for transforming an off road bike to a nippy city racer.
Wire Bead
Mesh Sidewall Design
| Tire Type(s) | Wire Bead |
|---|---|
| Type of Bicycle | Hybrid/Cross |
| Tube/Tubeless | Tube |
| Wall Thickness (mm) | 3.00 mm |
| Installation Position | None |
| Tire Tread | All Terrain |
| Tire Thread Count (TPI) | 60 TPI |
| Casing Materials | Nylon |
| Maximum Inflation (psi) | 64 lb/in² |
| Assembled Weight (g) | 860.00 g |
| Advanced Features | Puncture Resistant |
|---|
