CONTINENTAL
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Continental tires are known worldwide for their outstanding performance, durability, and value, and their tubes are no different. The tubes are mold-cured and vulcanized from high quality butyl rubber in a seamless construction that eliminates weak points. Every tube then must pass a rigorous quality control inspection before it leaves the factory.
40mm Schrader Valve
26 x 1.75-2.5" (559 x 47/62)
200 grams
| Type of Bicycle | Mountain |
|---|---|
| Valve Type | Schrader |
| Number of Pieces | 1 |
| Tire Width (cm) | 5.00 cm |
| Tire Size (French) | Not Applicable |
| Tube Material | Butyl Rubber |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Weight (g) | 200.00 g |
| Maximum Inflation (psi) | 58 lb/in² |
