COREFX
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Looking to save space at home? The CoreFX Adjustable Dumbbell is a great solution for in-home strength training. This space saving adjustable dumbbell combines weights up to 25 lbs using a unique Glidetech system. By sliding the Glidetech pin over, you can change your resistance in 5lb increments and be ready for your next set.
Adjustable Design-With a unique adjustable design you can easily switch the dial through 5 pound increments all the way up to 25 pounds. Quick and efficiently work through your supersets. Replaces 5 dumbbells.
High Quality Construction-Premium steel plates covered in durable molding providing for a smooth lift and quieter workouts. Smooth dial makes for an easy change of weight.
Ensured Safety-Features a sturdy base and safety interlock catch, protecting plates from falling off.
No knobs to turn, just slide the glidetech pin over and go
No assembly required
| Weight Type | Adjustable Dumbbell |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Measurement Standard | Imperial |
| Shell Material | Other |
| Core Material | Iron |
| Maximum Weight (lb) | 24.912205999999998 lb |
| Minimum Weight (lb) | 24.912205999999998 lb |
| Product Length (cm) | 25 cm |
| Product Width (cm) | 21 cm |
| Product Height (cm) | 39 cm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
