*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Corkcicle Canteen 16 oz Water Bottle with screw cap and insulated stainless steel keeps drinks cold for up to 25 hours or hot for 12 hours, thanks to triple insulation technology. The silicone bottom and flat sides provide stability and a secure grip, making this insulated water bottle suitable for active lifestyles.
Triple insulation keeps drinks cold for up to 25 hours or hot for 12 hours
Slip-proof silicone bottom prevents sliding and provides stability
Easy-grip flat sides ensure a secure, comfortable hold
Leak-proof screw cap keeps drinks fresh and contained
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 25.00 cm |
| Product Width (cm) | 8.00 cm |
| Product Length (cm) | 8.00 cm |
| Product Weight (g) | 400.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Lid,Insulated |
| Product Use(s) | Hot Beverages,Cold Beverages |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Primary Material | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | |
| Consumer Pack Size | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
| Advanced Features | Lid,Insulated | Sweat Resistant,Insulated,Dishwasher Safe,BPA Free | Sweat Resistant,Insulated,Vacuum Sealed,BPA Free,Dishwasher Safe | Sweat Resistant,Insulated,Vacuum Sealed,BPA Free,Dishwasher Safe | Sweat Resistant,Insulated,Vacuum Sealed,BPA Free,Dishwasher Safe |
