Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A trusty scraping tool is a must-have for any skier or snowboarder worth their wax. The 10" Scraper works great on skis, but its true calling is the snowboard life. Twice as wide as most standard scrapers, this one fits comfortably in hand and helps you get the job done in as few passes as possible. It's time to work smarter, not harder.
10in (25cm) wide for full width scraping
Ideal for snowboard wax removal
Strong
| Ski/Snowboard Accessory Type | Tuning Tools |
|---|---|
| Product Use(s) | Ski,Snowboard,Nordic Skiing |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Plastic |
| Assembled Length (cm) | 25.40 cm |
| Assembled Width (cm) | 7.50 cm |
| Assembled Height (cm) | 0.45 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.10 kg |
