Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Boot Pack DLX 75L epitomizes performance in snowsport-specific luggage. Made largely with recycled materials, this pack efficiently carries boots and accessories for trips near and far. Boots are housed in a tarp-lined compartment accessible via a comfortable back panel, while purpose-built padded pockets protect your helmet and goggles. With a water-resistant ripstop outer, made from recycled materials, this pack might be more durable than the boots inside. Pro tip: Some airlines consider a boot bag and ski/snowboard bag a single luggage item. In that case, the Boot Pack DLX 75L will start paying for itself on your first flight.
Backpanel accessed, tarp lined ski/snowboard boot compartment
Large padded helmet and goggle pocket
Top and front zippered cargo pockets
Two large zippered side pockets
| Ski/Snowboard Accessory Type | Protection |
|---|---|
| Product Use(s) | Ski,Snowboard |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Recycled Material |
| Assembled Length (cm) | 34.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 34.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 56.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.34 kg |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
