*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Dakine Session 8L Hydration Pack is made of durable and sustainable recycled polyester for breathable cooling comfort. 70oz Dakine Hydrapak reservoir with Phaser bite valve is enough to keep you hydrated on long rides. This lightweight and durable hydration pack includes a fleece-lined pocket for sunglasses or phones, internal organizers, side pockets, and external attachment straps.
Dakine Phaser bite valve makes drinking easy
Breathable Air Flow back panel and shoulder straps increase airflow
External attachment straps secure extra gear, while fleece-lined pocket protects sunglasses or phone
Internal organizer pockets and integrated rescue whistle keep essentials organized and safe
Limited Lifetime Warranty ensures lasting quality, while the safety light attachment point increases visibility
| Assembled Height (cm) | 7.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 18.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 43.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.56 kg |
| Product Volume (L) | 8.00 l |
| Primary Material | Ripstop Polyester |
| Advanced Features | Quick Access Compartment,Lightweight,Removable |
| Sustainability | BLUESIGN® - Approved product |
