Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.With all the elements of our Deluxe Tune, and the addition of our Adjustable Temp Tuning Iron, the Super Tune Kit has everything you'll need for an entire season of ski or snowboard upkeep. From tuning and filing edges, to scraping, repairing, waxing, and polishing bases, it's the perfect kit to keep your ride in peak shredding condition throughout the year.
2 Year Limited Warranty
Large multi pocket case with zipper
Adjustable temperature tuning iron
Edge tuning tool
10" [ 25 cm ] file
Wire file cleaning brush
Tuning tips
Scuff pad
Octane Bar ( All Temp Wax )
Ptex ( 2 )
Pocket stone
10" [ 25cm ] wax scraper
| Ski/Snowboard Accessory Type | Tuning Tools |
|---|---|
| Product Use(s) | Ski |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Polyester |
| Assembled Length (cm) | 30.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 15.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 10.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.30 kg |
| Sustainability | 1% For The Planet Brand |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Ski/Snowboard Accessory Type | Tuning Tools | Tuning Tools | Lock | Tuning Tools | |
| Product Use(s) | Ski | Ski,Snowboard,Nordic Skiing | Ski,Snowboard,Nordic Skiing | Ski,Snowboard,Nordic Skiing | |
| Number of Pieces | 1 | 1 | 1 | 1 |
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
