Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Get ready for biking adventures with the Diamondback Expresso Hardtail Mountain Bike. Built to tackle any trail, the 27.5" bike is made with Shimano cassette, derailleurs, and shifters for riding with ease. Whether you're exploring new paths or pushing your limits, the hardtail mountain bike features a 24-speed drivetrain with EZ-Fire shifters that ensure smooth and precise gear change every time to tackle all terrains with confidence.
A heat-treated frame made from aluminum for a lightweight ride
27.5" x 2.25" MTB tyres with aggressive tread to handle any terrain
Front suspension fork that effortlessly absorbs bumps and vibrations
Tektro mechanical disc brakes with 160mm rotors for quick stops
Resin flat paddles to hop on and ride with comfort and confidence
CAVU Comfort-Mountain saddle with quick-release seat post-clamp for the perfect height
Quick-release front wheel for easy transportation
CAVU Lock on grips to provide a secure and dependable hold even in wet and dry conditions
Bikes purchased online require assembly by a trained technician – Book online or contact your local Sportchek for free assembly
| Mountain Bike Type | Cross Country |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Frame Type | Hardtail |
| Frame Material | Aluminum |
| Bike Speeds | 24 |
| Bike Bar Type | Flat Bars |
| Bike Shifter Type | RapidFire Plus |
| Bike Front Brakes | Mechanical Disc brake |
| Bike Rear Brakes | Mechanical Disc brake |
| Rotor Size (mm) | 160 mm |
| Type of Suspension | Front Suspension |
|---|---|
| Front Suspension Travel (mm) | 100 mm |
| Rear Suspension Tavel (mm) | 120 mm |
| Tire Type | Foldable |
| Type of Bicycle Rims | Double Wall |
| Bicycle Wheel Size | 27.5" |
| Tire Width (cm) | 35c |
| Number of Spokes | 1 |
| Bike Bottom Bracket Type | Square Taper |
| Front Hub Type | Quick Release Alloy |
| Rear Hub Type | Quick Release Alloy |
| Bike Derailleur Front Model | Shimano TY700 |
| Bike Derailleur Rear Model | Shimano Tourney |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Style | Flat |
| Seat Post Diameter (mm) | 27 mm |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
