*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Diamondback Frenzy 12" Mountain Bike is built for the mini-shredder in your family to ride the trails with confidence! A lightweight aluminum frame design paired with riser handlebars and a coaster brake creates a comfortable and confident feel while learning to navigate trails
12” x 2.25" MTB tires for traction that will bite into any trail conditions
Coaster brake is easy to use and makes for quick and intuitive braking
Pro-Wheel alloy 76mm crankset with 28T to pedal with ease over various terrain
Kraton rubber grips are low profile with a knurled pattern for small hands
Bikes purchased online require assembly by a trained Technician – Book online or contact your local Sportchek for free assembly.
Easy dependable resin flat pedals so you can jump on your new Diamondback bike and ride with confidence.
CAVU Comfort-Mountain; Junior saddle is equipped with a quick release seat post clamp so it's always easy to find the perfect saddle height.
| Mountain Bike Type | Rigid |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Frame Type | Diamond |
| Frame Material | Aluminum |
| Bike Speeds | 1 |
| Bike Bar Type | Riser Bars |
| Bike Shifter Type | None |
| Bike Front Brakes | None |
| Bike Rear Brakes | Coaster brake |
| Rotor Size (mm) | N/A |
| Type of Suspension | Not Applicable |
|---|---|
| Front Suspension Travel (mm) | 0 mm |
| Rear Suspension Tavel (mm) | 0 mm |
| Tire Type | Wire Bead |
| Type of Bicycle Rims | Single Wall |
| Bicycle Wheel Size | 16" |
| Tire Width (cm) | 2.2" |
| Number of Spokes | 16 |
| Bike Bottom Bracket Type | Threaded Shell |
| Front Hub Type | Not Applicable |
| Rear Hub Type | Not Applicable |
| Bike Derailleur Front Model | None |
| Bike Derailleur Rear Model | None |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Style | Flat |
| Saddle Width (mm) | 135 mm |
| Seat Post Diameter (mm) | 27.2 mm |
Yes, I recommend this product.
