Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Diamondback Frenzy 16" Mountain Bike is built for the mini-shredder in your family to ride the trails with confidence! A lightweight aluminum frame design paired with riser handlebars and Tektro V-brakes create a comfortable and confident feel while learning to navigate trails
Pro-Wheel alloy 102mm crankset with 28T to pedal with ease over various terrain.
CAVU Comfort-Mountain Junior saddle is equipped with a quick release seat post clamp so it's always easy to find the perfect saddle height.
Kraton rubber grips are low profile with a knurled pattern for small hands
16” x 2.25" MTB tires for traction that will bite into any trail conditions
Tektro 837AL alloy v-brakes make for smooth stopping power in both wet and dry conditions
Easy dependable resin flat pedals so you can jump on your new Diamondback bike and ride with confidence.
| Mountain Bike Type | Rigid |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Frame Type | Diamond |
| Frame Material | Aluminum |
| Bike Speeds | 1 |
| Bike Bar Type | Riser Bars |
| Bike Shifter Type | None |
| Bike Front Brakes | V-brake |
| Bike Rear Brakes | V-brake |
| Rotor Size (mm) | N/A |
| Type of Suspension | Not Applicable |
|---|---|
| Front Suspension Travel (mm) | 0 mm |
| Rear Suspension Tavel (mm) | 0 mm |
| Tire Type | Wire Bead |
| Type of Bicycle Rims | Single Wall |
| Bicycle Wheel Size | 16" |
| Tire Width (cm) | 2.2" |
| Number of Spokes | 28 |
| Bike Bottom Bracket Type | Threaded Shell |
| Front Hub Type | Not Applicable |
| Rear Hub Type | Not Applicable |
| Bike Derailleur Front Model | None |
| Bike Derailleur Rear Model | None |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Style | Flat |
| Saddle Width (mm) | 135 mm |
| Seat Post Diameter (mm) | 27.2 mm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
