Proudly Canadian





















GREEN/BLACK
Please select a Frame Size (in) to view availability

The Diamondback Highline 3.2 29 Inch Mountain Bike is engineered for trail enthusiasts seeking performance and reliability. Its lightweight aluminum frame and Shimano CUES 11-speed drivetrain ensure smooth gear transitions. With Shimano hydraulic disc brakes, this mountain bike offers dependable stopping power in any condition, making it ready to tackle any adventure.
All-new lightweight 6061 T6 aluminum frame with Diamondback's formed tubing for strength and stiffness
Suntour X1 air fork with 120 mm travel, adjustable air spring, lockout, and adjustable rebound for smooth control
Maxxis 29" x 2.4" XC/Trail MTB tires for aggressive traction on various terrains
Shimano MT200 hydraulic disc brakes with 180 mm center lock rotors for immediate stopping power
Shimano CUES U6000 11-speed drivetrain for precise and confident shifting
Shimano Linkglide 11-speed 11-50T cassette for optimal shifting and a wide gearing range
Diamondback nylon composite flat pedals with sealed bearings and replaceable metal pins for ultimate grip
| Mountain Bike Type | Cross Country |
|---|---|
| Frame Type | Hardtail |
| Frame Material | Aluminum |
| Bike Speeds | 11 |
| Bike Bar Type | Flat Bars |
| Bike Shifter Type | Shimano CUES U6000 |
| Bike Front Brakes | Hydraulic Disc |
| Bike Rear Brakes | Hydraulic Disc |
| Rotor Size (mm) | 180 mm |
| Type of Suspension | Front Suspension |
| Front Suspension Travel (mm) | 120 mm |
|---|---|
| Tire Type | Wire Bead |
| Type of Bicycle Rims | Double Wall |
| Bicycle Wheel Size | 29" |
| Tire Width (cm) | 2.4" |
| Number of Spokes | 32 |
| Bike Bottom Bracket Type | Cartridge Sealed |
| Front Hub Type | Disc Alloy |
| Rear Hub Type | Freehub |
| Bike Derailleur Front Model | None |
| Bike Derailleur Rear Model | Shimano CUES U6000 |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Style | Flat |
| Saddle Width (mm) | 150 |
| Seat Post Diameter (mm) | 30.9 mm |
| Seat Post Diameter (mm) | 31 mm |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

