20
51.00
Not Applicable
35.00
Get back on the bike trail quickly with the Diamondback Schrader 20x2.125-2.4 35mm Mountain Bike Tire Tube. Designed with durable construction, this mountain bike tire tube ensures a reliable bike ride, so you can enjoy your biking adventures without interruption.
Compatible with 20-inch tires
35mm Schrader valve for easy inflation
Butyl rubber construction for durability
| Type of Bicycle | BMX/Dirt,Children's |
|---|---|
| Valve Type | Schrader |
| Number of Pieces | 1 |
| Tire Width (cm) | 6.10 cm |
| Tube Material | Butyl Rubber |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Weight (g) | 209.00 g |
| Maximum Inflation (psi) | 130 lb/in² |
