Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Diamondack 230mm U-Lock is high security, featuring a with 15 mm shackle and drill-resistant double-bolt lock so you can rest assured a thief will think twice before trying to mess around with stealing your bike.
15 mm heavy-gauge steel shackle and drill-resistant double-bolt lock
High security key lock
Anti-dust cap protects cylinder
Included mounting bracket
| Accessories List | Transportation Bracket |
|---|---|
| Advanced Features | Keys Included |
| Assembled Height (cm) | 4.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 29.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.20 kg |
| Assembled Width (cm) | 19.00 cm |
| Cable Length (m) | 0.00 m |
| Colour Group | Black |
| Key Material | Brass |
| Lock Type | Bicycle Lock |
| Locking Mechanism | Not Applicable |
|---|---|
| Number of Dials/Numbers | 0 |
| Number of Keys Included | 2 |
| Number of Pins | 6 |
| Primary Material | Steel |
| Product Use(s) | Residential |
| Shackle Diameter (cm) | 1.30 cm |
| Shackle Type | Shrouded |
| Shackle Width (cm) | 12.00 cm |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
