DUNLOP
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Experience power like never before: This open-throat design provides out and out power thanks to the 14x18 Powermax string pattern.
4D BRAIDED GRAPHITE TECHNOLOGY: Super-light composite fibres aligned in four directions stabilizes torsional twist making the racket more stable
EXPANDED SWEET SPOT: PowerMax extended stringbed provides a larger sweet spot
With PowerMax rackets, the bottom of the blade (heart) does not pass a single length string through the tubing, but two strings per tubing.
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | WSF Compliant |
| Head Size (sq cm) | 500.00 cm² |
| Assembled Weight (g) | 135.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.60 cm |
| Assembled Width (cm) | 22.86 cm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Stiff |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 14M X 18C |
|---|---|
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 6.00 mm |
