DUNLOP
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Dunlop Hyperfibre XT Revelation 135 Senior Squash Racquet is engineered for players seeking maximum power and speed. Its advanced frame design ensures exceptional maneuverability, making it easy to generate powerful shots. Ideal for aggressive players, this squash racquet enhances your game.
Head light balance for improved control
Conical tapered shaft enhances racquet stiffness and energy return
Glide Polymer for smoother swings
Powermax for increased power
CX MAX design improves aerodynamics and enlarges the sweet spot
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | WSF Compliant |
| Head Size (sq cm) | 500.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 135.00 g |
| Assembled Weight (g) | 155.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.60 cm |
| Assembled Width (cm) | 21.59 cm |
| Beam Width (mm) | 19.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Straight |
| String Pattern | 14M X 18C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 0.00 mm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
