DUNLOP
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Tempo Pro TD is a great quality graphite frame. Boasting ACS (Advanced Control System) to eliminate racquet torsion and increase ball spin. This is a great frame choice for the beginning player looking for a quality frame to get into the sport.
Head Light
NEW Teardrop Tempo Racket with Head Light Balance for excellent Power.
If you're an intermediate or beginner, looking for the right mix of power and control, this is the racket for you.
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | WSF Compliant |
| Head Size (sq cm) | 500.00 cm² |
| Assembled Weight (g) | 165.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.60 cm |
| Assembled Width (cm) | 22.86 cm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Stiff |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 16M X 19C |
|---|---|
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 6.00 mm |
