DURAHEX
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Durahex 3 lb Rubber Hex Dumbbell is the ideal weight for your home gym. This dumbbell features an ergonomic handle that provides a secure and comfortable grip, while the durable rubber coating protects against wear and tear for long-lasting use. Available in a range of weight options from 3 to 50 lbs, these 3 lb dumbbells allow you to customize your strength training routine.
Ergonomically designed handle shape offers a secure and comfortable grip
Durable rubber coating prevents scuffs, scratches and damage from regular use
Available in a variety of weight increments from 3 lbs to 50 lbs to suit different fitness levels
Low-bounce, hex rubber design is easy on floors for safe home workouts
| Weight Type | Dumbbell |
|---|---|
| Number of Pieces | 12 |
| Measurement Standard | Metric |
| Advanced Features | Rubber Coated |
| Shell Material | Rubber |
| Core Material | Iron |
| Maximum Weight (lb) | 3.0864679999999995 lb |
| Minimum Weight (lb) | 2.9100984 lb |
| Product Length (cm) | 23.1 cm |
| Product Width (cm) | 6.6 cm |
| Product Height (cm) | 5.7 cm |
|---|
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
